piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co tak nie podkreśli projektu trawnika względnie kwietnika jak niskie żywe plot.

Ogromnie duże, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby przesłania okoliczne domy i ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle strzeliste a zarazem wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu. Pamiętajmy także, że jak rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą dobrze rosnąc w przydzielonych terenach, małe krzewy potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach bądź zastawią gołe wycinki ziemi. Poprawnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie bądź postawne roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z odmian szpilkowych.

Niestety, rośliny z tej klasy są znacznie bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Często szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, przecież jego kategorię Fastigiata Robusta wolno zostawić sam jeden.Będzie ekspresowo wschodził oraz zatrzyma filarowy zarys.

Jeśli wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja metamorfozy o złotawych bądź tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej ewidentne w słońcu, pomimo tego nawet w chłodu listowie ostają dość jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz