środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy balaski z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień kamieni na sztacheta PVC z Wielunia na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta plastikowe stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz sztacheta plastykowe z Lubania na plot i bramę ogrodzeniowa tworzy się z kamieni wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieregularnych obrysach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz