wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone sztachety z drewna prędko się psują oraz mogą bezpowrotnie zgubić swój dotychczasowy czar i cechy. Decydując się na używanie drewna na płot warto poznać typy pielęgnacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa trzeba rozpocząć od poprawnego i skrupulatnego przygotowania materiału na ogrodzenie, bowiem od tego uzależniony jest efekt końcowy własnych prac. Przed zastosowaniem artykułów do ochrony i ozdoby płotów z drzewa kluczowe jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robalami. Jak zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, należy nanieść następne preparaty, jakie asekurują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego płotu, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni płot od wewnątrz, ale nie utworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu kamufluje ogrodzenie przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im dużo uwagi oraz troski.

Totalnie inaczej jest w przypadku płotów z plastiku. Ów wariant płotów jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne przez co nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają także biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz